SAKARYA Rehberi

İÖ.13 Yüzyıllara kadar uzanmaktadır Sakarya’nın tarihi. Son derece güzel olan Sakarya’nın doğası, burayı ziyarete gelenlerin ilgisini çekiyor. Bu topraklar Kurtuluş savaşını yaşadı,burada savaşın gidişatı değiştirildi. Sakarya, tarihiyle ne kadar gururlansada haklıdır. 720 kilometre uzunluğundaki sakarya nehri, anadolu yolculuğunu karadenizde tamamlar, bunun içinde sakaryayı seçmiştir adeta. Sakarya nehrinin bitimine yakın yerleri çay bahçeleri ve lokantaların olduğu yerlerdir. Sakarya’daha birçok akarsunun geçtiği bir yerdir bunlar, Aygır, Doğançay, Mudurnu ve Maden olarak sıralanabilir. Çünkü Sakaryada  bunlardan başka onlarca akarsu daha vardır. Bunun yanı sıra Poyrazlar, Sapanca, Acarlar gölleride sakaryadadır. Bu göller ve akarsular, Sakarya’ya ayrı bir güzellik katmaktadırlar.

SAKARYA REHBERİ

Sakarya’nın zenginliği, doğal güzelliğinden geliyor. Vadi ve kanyonları, sıcak su ile içme suyu kaynaklar, yaylaları, zengin ormanları, karadeniz sahilinde uzanmış olan plajları ve gölleri, akarsuları Sakarya’nın zenginliğidir, doğal değerleridir.

Benzer Konular

Author: TanTan35

Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>