İznik Gezilecek Yerler

İznik’te gezilcek görülecek yerleri sizler için derledik.

İznik Gezilecek Yerler

Helena Konstantinos Kilisesi: 4 ve 5.yüzyıllarda yapılmıştır. Karacabey ilçesinin, Ulubat gölündeki Manastır adasında bulunmaktadır. Planı haç şeklinde olan kilisenin duvarları beş sıra tuğla ile ve kaba bir şekilde işlenmiş taşlarla örülmüştür.

Koimesis Kilisesi: İznik’in doğusunda bulunan Koimesis Kilisesi, 8.yüzyılda yapılmıştır. İsmini Meryem Ana’nın ölümünü tasfir eden fresklerden aldığı düşünülmektedir.

İznik Müzesi: 1388 yılında imarethane olarak yapılmıştır. Sultan I.Murat’ın annesi Nilüfer Hatun’un anısına inşa ettirilmiştir. ”T” planı şeklinde yaptırılmıştır. Müzede İznik ve çevresinden toplanmış olan, prehistorik döneminden, osmanlı dönemine kadar yapılmış çeşitli eserler bulunmaktadır.

Aziz Tryphonos Kilisesi: İznik’te bulunan kilise, Bizans imparatoru II.Theodoros Laskaris’in emretmesiyle, Aziz Tryphonos onuruna 13.yüzyılda inşa edilmiştir.

İznik Gölü: İznik gölü Türkiye’nin önemli kuş alanlarından birisidir. Marmara bölgesindeki en büyük, Türkiye’deki 5.büyük doğal göldür.

İznik Ayasofya Müzesi: 1331 yılında Orhan Gazi tarafından camii’ye çevrilen kilise, 4.yüzyılda inşa edilmiştir. İznik ilçe merkezinde yer alan kilise, hıristiyanlar için çok önem taşır. 7. Ekümenik (ruhani) konsül burada toplanmıştır. Bizans dönemine ait bazı freskler ile tabanında geometrik şekillerden oluşmuş mozaikler bulunmaktadır.

Benzer Konular

Author: TanTan35

Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>