Balıkesir Gezilecek Yerler

Yıldırım Külliyesi: 1388 Yılında, Yıldırıp Bayezid tarafından yaptırılmıştır. Camii, Medrese ve İmaretten meydana gelen külliye, osmanlıların en eski külliyesidir. Camii dikdörtgen şeklinde planlanmıştır. Devşirme mimari parçalar kullanılmıştır.

Hisariçi (Yeşilli) Camii: 1786 yılında camii’ye onarım yapılmıştır. Eski kuyumcular mahallesinde bulunmaktadır.

Saat Kulesi: 1827 yılında, Silistre Vali’si Giridizade Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. İstanbul’daki Galata Kulesi’nin benzeri olarak yapılmıştır. Daha sonra 1897 yılındaki depremde kule yıkılmıştır. Bugünki kule Mutasarrıf Ömer Ali Bey tarafından yaptırılmıştır.

Zağnos Paşa Külliyesi: 1461 yılında Zağnos Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Külliye Mustafa Fıkıh Mahallesi’nde bulunmaktadır. Camii ve Türbe 1897 yılında yıkılıp, daha sonra 1908 yılında Balıkesir Mutasarrıfı Ömer Ali bey tarafından tekrar yaptırılmıştır.

Havran: Havran, Balıkesir’e 78 km uzaklıktadır, Havran ilçe’si inönü köyünde bulunan, arıboğazı mevki mağaraları ile tanınmaktadır.

Kuvayı Milliye Müzesi: 1840 yılında, Karesi Sancağı Defterdarı Giridizade Mehmet Paşa’nın konağı olması için yaptırılmıştır. Kurtuluş savaşı sırasında, Kuvayı Milliye Müzesi binası karargah olarak kullanılmıştır. Savaş kahramanlarının eşyaları, kongre kararları, Mustafa Kemal Atatürkün Balıkesir’i ziyaret ettiği zamanlarda çekilmiş olan fotoğrafları müzede bulunmaktadır. Müze’nin ikinci katında ise arkeolojik eserler bulunmaktadır.

Bandırma: Balıkesir’in 96 kilometre kuzeyinde bulunan Bandırma, Kocakum ve Tanaça semtleriyle ünlüdür. Haydar Çavuş camii, merkezde bulunmaktadır, tek kubbeli kare planlıdır. Bandırma, Balıkesir yolunun 15’inci kilometre’sinden güneye sapınca, 3 km’lik yol gidildiğinde kuşcenneti milli parkına ulaşılır.

Ayvalık: Ayvalık, Balıkesirin 127 kilometre güneybatısında bulunmaktadır. Cunda adası ile Ayvalık, önemli turizm merkezlerindendir.

Edremit: Akçay, Edremite 10 kilometre uzaklıkta, Altınoluk ise 28 kilometre uzaklıktadır. Buralar yaz aylarında oldukça hareketli geçer.

Burhaniye: Burhaniye, Balıkesir’in 89 kilometre doğusunda yer almaktadır. Burhaniye’ye 4 kilometre uzaklıktaki 10 km.lik sahilde Ören bulunmaktadır. Çam ormanlarının çokluğuyla bilinen Ayaklı semti ve Seklik çamlığı yürüyüş yapıp, gezilecek yerlerdendir.

Kaplıcalar: Balıkesir kaplıcalarıyla ünlüdür. Bunlar, Erdemit Derman kaplıcası, Pamukçu Kaplıcaları, Belpaş Termal Tesisleri, Sındırgı Hisaralan Kaplıcası, Susurluk Kepekler Kaplıcası, Güre Kaplıcası, Bigadiç Hisarköy Kaplıcası, Gönen Kaplıcaları Balıkesir’in en önemli kaplıcalarındandır.

Erdek: Erdek ilçesinin sahili Edincik’ten Çuğraya kadar uzar. Ocaklar, İlhan ve Narlı köyleri kumsallarla çevrilidir. Seyitgazi tepe’sinde 8 tane kale bulunmaktadır.

Gönen: Gönen, Balıkesir’in 140 kilometre kuzeyinde bulunur. Gönen Termal Tesisleri’nin yakınında bulunmakta olan, Mozaik müze’sinde taban mozaiği ve Roma ile Bizans dönemlerine ait eserler sergilenmektedir.

Benzer Konular

Author: TanTan35

Sosyal Medyada Paylaş:

1 Yorum Yapılmış

  1. Tesisimizde her türlü günübirlik gezilerinizde eşssiz manzaramızda sizleri ağırlamak isteriz
    Saygılarımızla

    Post a Reply

Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>